X
Nyhetslista

Skärpta åtgärder mot fartyg som bryter mot EU:s klimatregler

  • 27 maj 2025
  • Författare:
  • Antal visningar: 152
  • 0 Kommentarer
Sjöfarten är sedan drygt ett år skyldig att rapportera sina utsläpp inom EU:s utsläppshandelssystem (ETS 1). I dagsläget finns dock begränsade möjligheter att vidta åtgärder mot fartyg som bryter mot regelverket. Därför har regeringen beslutat om en proposition med förslag på fler möjligheter för myndigheter att verkställa beslut.

Nya villkor för omprövning av vattenkraften

  • 26 maj 2025
  • Författare:
  • Antal visningar: 167
  • 0 Kommentarer
Regeringen har beslutat om två förordningsändringar för att bidra till att omprövningen av vattenkraften blir acceptabel ur ett elsystemperspektiv. Ändringarna börjar gälla den 26 juni 2025. Regeringen har också gett berörda myndigheter i uppdrag att ta fram vägledning för hur intresset av en nationell effektiv tillgång till vattenkraftsel ska beaktas inom ramen för vattenförvaltningsarbetet.

Ny förordning om ursprungsgarantier för energi

  • 23 maj 2025
  • Författare:
  • Antal visningar: 248
  • 0 Kommentarer
I promemorian föreslås en ny förordning om ursprungsgarantier för energi, som ska ersätta den nuvarande förordningen (2010:853) om ursprungsgarantier för el. Förslagen syftar till att genomföra ändringar i EU:s förnybartdirektiv.

Strandskyddsreglerna lättas upp

  • 16 maj 2025
  • Författare:
  • Antal visningar: 241
  • 0 Kommentarer
Riksdagen sa ja till regeringens förslag som innebär flera lättnader i strandskyddsreglerna.

Statligt stöd för investeringar i ny kärnkraft

  • 16 maj 2025
  • Författare:
  • Antal visningar: 177
  • 0 Kommentarer
Näringsutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag om statligt stöd för investeringar i ny kärnkraft. Den nya lagen reglerar de grundläggande förutsättningarna och formerna för statligt stöd till företag som investerar i nya kärnkraftsreaktorer i Sverige.
Första3435363739414243Sista

Lagpunkten är en webbtjänst för lagbevakning och lagefterlevnad. I Lagpunkten finns alla lagar som är relevanta för ett företag, såväl på svensk nivå som på EU-nivå.

Titta på vår instruktiva film om hur Lagpunkten kan hjälpa dig att snabbt komma igång.

Saknar ett enkel och kraftfullt verktyg för att ha koll på lagkrav och efterlevnad? Testa vår tjänst i två veckor utan kostnad.