Från den 1 juni 2017 ska alla kemiska produkter som köps eller säljs vara klassificerade, förpackade och märkta enligt reglerna i CLP-förordningen. Produkter med märkning enligt äldre regler får därefter inte importeras eller finnas till försäljning.
Regeringens arbetsmiljöpolitik ska bidra till en arbetsmiljö som förebygger ohälsa, olycksfall och motverkar att människor utestängs från arbetslivet. I samband med den arbetsmiljöstrategi som regeringen presenterade förra året tillsattes två utredningar som har överlämnats nu.
I betänkandet ”Substitution i Centrum – stärkt konkurrenskraft med kemikaliesmarta lösningar” föreslås att regeringen inrättar ett centrum för substitution av farliga ämnen i varor och kemiska produkter.
Regeringen har beslutat hur stora avgifter tillverkare och importörer av tobaksvaror ska betala till Folkhälsomyndigheten för myndighetens tillsyn på tobaksområdet. Avgifterna tas ut per produkt och avgifternas storlek har bestämts så att de ska täcka kostnaderna för tillsynen.
Enligt den preliminära statistiken från Naturvårdsverket har utsläppen minskat marginellt jämfört med 2015. Under våren har regeringen lanserat ett antal åtgärder för att minska utsläppen av växthusgaser, framför allt från transporter. Den senaste prognosen visar att regeringens ambition om att nå det nationella klimatmålet till 2020 med enbart inhemska åtgärder är inom räckhåll.